Kredi kartı faizleri artırılmıştı! Merkez Bankası ve BDDK duyurdu: Bir yıl sonra ilk kez oluyor

Merkez Bankası’nın aldığı karara göre, kredi kartı alışveriş ve gecikme faiz oranlarında değişiklik yapıldı. Buna göre, kredi kartı aylık azami akdi faiz oranı aylık referans orana 114 baz puan eklenerek belirlenecek. 6 Nisan’dan itibaren geçerli olan bu kararla birlikte, kredi kartı alışveriş faizi yüzde 3,66’dan yüzde 4,25’e, gecikme faiz oranı ise yüzde 3,96’dan yüzde 4,55’e yükseltildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre, bireysel kredi kartı harcamalarında büyük artışlar yaşandı. Taksitli harcamalar yüzde 105,4 artarken, taksitsiz harcamalar yüzde 171,9 arttı. Bu artış, toplam kredi kartı harcamalarının büyüme hızının yavaşlamasına neden oldu. Özellikle Mart ayında, kredi kartı harcamalarında ivme kaybı görüldü.

İhtiyaç kredisi faizlerindeki yükselişe paralel olarak, kredi kartı faizleri de arttı. Ancak, ihtiyaç kredisi faizleri hala kredi kartı faizlerinin önünde seyrediyor. Mart ayı boyunca ihtiyaç kredi faizleri sert bir şekilde yükseldi. Şubat sonunda yüzde 60,71 olan ihtiyaç kredi faizi, Mart sonunda yüzde 86,15’e yükseldi. Bu durum, ihtiyaç kredi faizlerinin kısa sürede önemli ölçüde arttığını gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x